İlik nakli için kan bağısı

Arkadaşlar insanın başına gelmeden maalesef duyarlı olamıyoruz bu tur konularda o yüzden sizlerden ricam Kızılay çadırı gördüğünüzde ilik nakli için kan bağısı vermek istediğinizi söylemeniz ben ilk gördüğüm Kızılay çadırında bağış yapacağım. Sizde olabildiğince çevrenize yayarsınız daha çok kişiye ulaşılabilir :))

Leave your vote

6 oy
+1 Eksi oy

“İlik nakli için kan bağısı” için 12 yorum

  1. Tabi ki. Kan bağışı sırasında kök hücre ( kemik iliği) bağışçısı olmak istediğini belirtirsen ayrı bir onay formu verir senin bağışladığın kan torbasından bu iş için ayrı 3 tüp kan örneği alırlar.

 1. Arkadaşlar bir karışıklığı düzeltmek isterim beyaz kan denen yapının tıp bilimindeki adı trombosittir onu herhangi bir kızılay kan merkezinde de bağışlayabilirsiniz. Kemik iliği bağışı için ise http://www.kanver.org sayfasından adreslerini öğrenebileceğiniz size yakın olan Türk Kızılayı gönüllü verici merkezi veya seyyar ekibe giderek 3 tüp kan örneği ve bilgilendirilmiş onam formu vererek bağışçı adayı kaydınızı yaptırabilirsiniz.

  1. Estağfurullah cehalet demeyelim de son mesajımı anlamamışsın. Kızılay şu an Türkiye kan ve kan ürünleri ihtiyacının %88 ini karşılamakta. Kan ve aferez trombosit bağışı kabul etmekte. Kök hücre konusunda sadece bağışçı kazanımı konusunda aracı konumundadır. Yani üstteki mesajımı okuyup iyi idrak edersen hepsiyle Kızılay ın ilgilendiğini anlarsın can dost..

  1. aramayla bu kadar detaylı bilgi alamayabilirsin can dost. sen yazdığım linkten yaşadığın yerdeki gönüllü verici merkezini bul işini sağlama al…

  1. sosyal medyada iyi niyetli paylaşım çok ama pek çoğu teyit alınmadan ben gördüm paylaşayım belki bulunur düşüncesiyle yayılan ama ya ihtiyaç kalmayan yada doğru olmayan paylaşımlar oluyor malesef 🙁 dikkatli olmakta ve teyitli olup olmadığını sorgulamakta yarar var.

  1. insan vücudunda 6 litre kan tüm bileşenleriyle bir bütün olarak dolaşır. sağlıklı kalp insan ömrü boyunca 10 milyar kez bu kanı temizler. kemik iliği olarak bilinen kök hücreler bağışlanan kanın yerine yeni taze kan hücreleri üretmekten sorumludur. bağışlanan 1 ünite kan (400 +- 20 ml) bağıştan sonraki 8 saat içinde yerine konuyor.

Bir cevap yazın